Тема 42: Растрові зображення, їх властивості. Формати файлів растрових зображень.
Д/з 7.1. с. 213-214
?Залежно від способу побудови та кодування графічного зображення, розрізняють зображення: растрові й векторні.
? Растрове зображення — це зображення, що являє собою набір пікселів, кожний із яких має певний колір. Растрове зображення складається з точок — пікселів відповідних кольорів і нагадує аркуш паперу в клітинку, на якому кожна клітинка зафарбована певним кольором. Під час перегляду растрового зображення у звичайному масштабі розміри пікселів такі малі, що зображення здається суцільним. Але ? після збільшення масштабу перегляду графічного зображення або його розмірів стає помітна мозаїчна структура зображення. Це явище називають пікселізацією зображення.
?Піксель
є найменшим об'єктом растрового зображення і має такі властивості: розташування
та колір. Розташування вказує на місцезнаходження пікселя в сукупності
пікселів зображення. Растрові зображення ви опрацьовували у графічному
редакторі Paint. Растрова графіка дає можливість одержати високу якість
зображення, тому за її допомогою можна ефективно відтворювати реальні образи.
Переваги растрових зображень: добре відтворюють напівтіні, плавні переходи між
кольорами. Зменшені зображення втрачають деталі, натомість на збільшених —
проявляється їхня мозаїчна структура. Растрові зображення мають як переваги,
так і недоліки.
Якщо растрова графіка описує зображення з використанням кольорових крапок — пікселів, то у векторній графіці базовим елементом є лінія.
? Векторне зображення — це зображення, що складається з геометричних об'єктів (ліній, кіл, кривих тощо), які описуються математичними рівняннями, — графічних примітивів. Векторне зображення будується з окремих базових об'єктів — графічних примітивів: відрізків, багатокутників, кривих, овалів, тощо.
?Графічні примітиви характеризуються такими властивостями: Кольором і товщиною контуру, Кольором і способом заливки внутрішньої області, Розміром. Збільшення розмірів зображення не впливає на його якість.
У результаті розмір файла з векторним зображенням буде набагато меншим, ніж у растровій графіці. Причому розмір файла векторного зображення не залежить від розмірів зображення. Бо збільшення розмірів зображення приводить тільки до зміни значень деяких його властивостей, не збільшуючи загальної кількості даних. Недоліком векторної графіки є «неприродність» малюнка. Природа «уникає» прямих ліній, і не завжди малюнок можна скласти з кіл і прямих ліній без втрати якості. Через це векторну графіку використовують здебільшого для побудови: креслень, Технічних та стилізованих малюнків, шрифтів, карт. Крім того, у векторних малюнках нечітко відтворюється колористичність відтінків. Основна перевага векторної графіки полягає у можливості довільно масштабувати й повертати зображення без втрати якості. Для роботи з векторними зображеннями розроблено такі програми, як: Inkscape, CorelDRAW, Adobe Illustrator та ін.
Властивості растрових зображень
Розмір – ширина та висота. Вимірюється в пікселях, сантиметрах, дюймах.
Роздільність – кількість пікселів на одиницю довжини. Вимірюється в пікселях на дюйм (dpi) або пікселях на см. Чим більше роздільність – тим чіткіше зображення, але і більший розмір файлу.
Глибина кольору – кількість бітів, що використовується для кодування кольору одного пікселя. Вимірюється в бітах на піксель (bpp). 8 біт – 256 кольорів, 16 біт – 65536 кольорів, 24 біт – більше 16 млн., 32 біт – більше 4 млрд.
Основні властивості векторних зображень
Формати файлів растрових зображень:
Формати файлів векторних зображень:
Переваги та недоліки растрових і векторних зображень
Вид графічного зображення |
Переваги |
Недоліки |
Растрове |
|
|
Векторне |
|
|